Skip to main content
Verhalen uit de regio

Actieteam helpt inwoners Regio Zwolle bij kansrijke carrièreswitch

Datum: 27 oktober 2020

Zomaar switchen van het ene naar het andere beroep, omdat die andere branche toevallig een personeelstekort heeft? Dat werkt niet volgens Maja Poppe, actieleider Taskforce werk Regio Zwolle. ‘Mensen zijn niet maakbaar. We moeten het gesprek aangaan om te achterhalen wat écht bij de persoon past.’ En dat doen de 5 loopbaancoaches en 4 jobcoaches van de taskforce van ‘Upgrade jezelf’. ‘We denken mee en wijzen de weg.’

Maja Poppe
Maja Poppe, actieleider Taskforce werk Regio Zwolle

De meest gehoorde uitspraak op de arbeidsmarkt momenteel: ‘waar op de ene plek werk ophoudt, ontstaan op de andere plek nieuwe banen’. Werknemers moeten ‘doorschuiven’. Is het zo eenvoudig?

‘Het ligt inderdaad genuanceerder. Iedereen zegt ‘in zorg en onderwijs liggen baankansen, solliciteer daar’. Ja, die mogelijkheden zijn er, maar om daar te komen moet je vaak wel een langdurige opleiding volgen. Bovendien, mensen zijn niet maakbaar; een baan moet bij iemand passen. Daarom gaan wij in gesprek met mensen die iets anders willen. Wat kun je, wat wil je en wat zie je jezelf doen in de toekomst? En, minstens zo belangrijk, is dat werk ook te vinden en heb je met een opleiding in die richting ook daadwerkelijk meer kans op een baan? Deze persoonlijke aanpak zie ik als de grote ‘plus’ van onze taskforce, ons actieteam, dat bestaat uit professionals van Randstad, UWV, gemeenten en onderwijs.’

Wie komen in aanmerking voor de hulp van de job- en loopbaancoaches van Upgrade jezelf?

‘Alle inwoners van Regio Zwolle die tot hun 67e met plezier willen werken. Het actieteam richt zich bovendien op doelgroepen die geraakt zijn door corona en daardoor hun baan (dreigen te) verliezen. Voor hen is onze hulp een extra impuls bovenop de begeleiding die sommigen al krijgen van hun klantmanager van het UWV of de gemeente.’

Wat is het doel van jullie inspanningen?

‘Onze ambitie is om inwoners van Regio Zwolle die niet meer gelukkig zijn in hun werk of wiens baankansen geraakt zijn of bedreigd worden door de coronacrisis een persoonlijk gesprek te bieden en hen op weg te helpen naar (nieuw) werk, een andere sector of een volgende fase in hun vak. Het doel is dat zo min mogelijk mensen in Regio Zwolle afhankelijk worden van een uitkering én dat we talent behouden in de regio. Daarvoor is upgraden, oftewel een leven lang ontwikkelen, belangrijk.’

Mensen zijn niet maakbaar; een baan moet bij je passen

Maja Poppe

Wat houdt het op weg helpen in?

‘We bieden persoonlijke coaching, geven advies en indien nodig vergoedt Ontwikkelfonds Regio Zwolle opleidingskosten tot 5.000 euro per persoon. Dat gebeurt middels Scholingsvouchers. De mensen bepalen zelf of ze meedoen en hoe ze verder willen komen. Het actieteam ondersteunt hen. In de ondersteuning zetten we ook data in. We hebben bijvoorbeeld de landelijke en regionale feiten en cijfers over kansrijke beroepen op een rij. Denk daarbij aan bijvoorbeeld de zorg, techniek en ict. En we kunnen aan de hand van een persoonlijke competentietest inzicht geven in ‘overstapberoepen’.

Overstapberoepen vragen om dezelfde vaardigheden en talenten, maar kunnen in een totaal ander vakgebied liggen. Een voorbeeld: een reisleider is dienstverlenend en sociaal. Die eigenschappen passen ook bij de zorg. Ook kunnen we direct de koppeling maken met vacatures in de regio. Dat helpt mensen om te kijken of het werk dat ‘op papier’ bij ze past, hen ook in de praktijk aanspreekt. Is dat het geval, dan raden we aan gesprekken te voeren met mensen uit die branche en mee te lopen in dat werkveld. Zo zorgen we er samen voor dat de stap die iemand zet, een duurzame is.’

Ons team wijst de weg

Maja Poppe

Waar melden lezers die zelf een switch naar een kansrijk beroep willen maken zich aan?

‘Op Upgradejezelfregiozwolle.nl, via het contactformulier. Vervolgens ontvang je een intakeformulier. Wie al weet wat ‘ie wil en direct richting werk kan, komt bij de jobcoach om het gat in de arbeidsmarkt te vinden. Wie al weet wat ‘ie wil en welke scholing hij wil volgen, bespreekt zijn keuze met een loopbaancoach, die tevens toetst of het beroep en de opleiding kans bieden. Wie nog zoekt naar wie ‘ie is, wat ‘ie kan en wat ‘ie wil, wordt door een loopbaancoach in een paar gesprekken verder geholpen. Zijn er meer gesprekken nodig, dan is er landelijk vanaf 1 december een uitgebreidere optie: Nederland leert door, een traject dat bestaat uit een arbeidsmarktwaardescan en vier gesprekken. Ook zijn er subsidies voor zijinstromers en andere regionale projecten waar mensen gebruik van kunnen maken. Ons team wijst de weg.’

Hoewel de taskforce pas sinds de zomer van 2020 van start is, zijn er al flink wat resultaten geboekt. Welke mooie voorbeelden zijn er?

‘Er zijn al allerlei switches voorbijgekomen. Een vrouw die van sales consultant naar docent gaat. Een man die in plaats van grafisch medewerker dronepiloot wordt. Iemand die haar creativiteit niet kwijt kon in haar werk op een financiële afdeling en nu met kinderen gaat werken. En een dame die assisteerde bij bevallingen, daarbij merkte dat ze zélf medische handelingen wilde kunnen verrichten en nu voor doktersassistente leert.’